افتتاح سامانه سپاد توسط رياست محترم جمهور برید سامانه نوین
افتتاح سامانه سپاد توسط رياست محترم جمهور
دی ۲۷, ۱۳۹۳
برید سامانه نوین
هوش تجاری
دی ۲۷, ۱۳۹۳
سازگاری اتوماسیون اداری پرگار با تمامی مرورگر ها

پرده پایانی

لپ تاپ یا تبلت ؟ سئوالی که تا قبل از عرضه  Apple IPad جواب مشخصی داشت . اما حالا زمانه تغییر کرده است.

در گذشته ايTablet VS Notebook نه چندان دور ، مفهوم Tablet جزئي كوچك از دنياي PC بود. محصولات توليد شده تنها داراي امكاناتي جزئي مانند قلم نوري و يا حداكثر صفحات لمسي با يك يا دونقطه تشخيص لمس اثر انگشت بودند. اين داستان مربوط به زماني است كه PC ها حكمران مطلق دنياي IT بودند. اما Apple بنيانگذار تغيير بنيادي اين رويكرد بود. به طوري كه به جرئت مي توان گفت Apple (و به طور خاص شخص استيو جابز مديرعامل وقت Apple) مفهوم Tablet را از ابتدا ايجاد و معرفي كردند. از پايين ترين سطوح آن (حتي در سخت افزار و معماري سخت افزار) تا بالاترين سطوح (شامل سيستم عامل و نرم افزارهاي كاربردي) . بعد از اين انقلاب در زمينه بازتوليد مفهوم Tablet شركتهاي توليد كننده ديگر نيز به نحوي ادامه دهنده و گسترش دهنده اين روند شده اند. به طوري كه سيستم عامل Androidمحصول گوگل و سازندگاني همچون سامسونگ و … توانسته اند محصولا ت پرفروش و پرطرفداري را عرضه كنند. اين تغييرات به قدري سريع و گسترده بوده كه شركتهايي كه تا پيش از آن غولهاي دنياي ITبودند ، اكنون موقعيت خود را در خطر مي بينند. برخي از اين غولها تغييرات را احساس كردند و سعي كردند كه بتوانند با دنياي جديد منطبق شوند . (مانند تلاش مايكروسافت به عنوان توليد كننده نرم افزار براي ورود هرچند ديرهنگام به اين عرصه و همچنين تلاش اينتل به عنوان توليد كننده سخت افزار براي توليد محصولات با مبتني بر معماريRISC ) . برخي ديگر از اين غولها چنان دچار غرور شده بودند كه حتي بعد از وقوع طوفان تغييرات آن را باور نكردند  تا در نهايت ديگر نتوانند به روزهاي اوج خود بازگردند. (داستان معروف نوكيا)

آیا وجود لپ تاپ در دنیای امروز که یک تبلت می تواند ، تقریبا همان کارها را انجام بدهد ، ضروری است؟  آیا واقعا ما در حال گذر از دوره pc ها  هستیم؟

جواب این است: بستگی دارد!

هر کسی به نحو خاص خودش از مزایای فنآوری استفاده می کند. برخی می توانند با امکاناتی که تبلتها در اختیار میدهند ، نیازمندی های خود را برآورده کنند. اما روزهایی که برخی از کارها فقط با استفاده از pc ها قابل انجام بودند هنوز خیلی دور نشده اند.

لپ تاپ ها مانند pc ها ، نسبت به تبلت ها دارای یک برتری ذاتی هستند : قدرت پردازش. در اصل لپ تاپ ها دارای قدرت پردازش بیشتری هستند که این امر موجب افزایش گستره استفاده ، کارایی سریعتر و افزایش چند وظیفگی (Multi Tasking) می شود.  لپ تاپ ها به راحتی وظایف عادی تبلت ها (مانند گشت و گذار در وب و اجرای جریان رسانه ای شامل صدا و تصویر) و کارهای پیشرفته تری مانند  ویرایش صدا و تصویر را انجام مي دهند. حتی وقتی پای بازی ها در میان باشد ، بازی های PC چندین فرسنگ از بازهایی مانند Angry Birds  و Cut the Rope (که به جرئت می توان آنها را محبوب ترین بازیهاي دنياي تبلت دانست) جلوتر هستند.

مساله بعدی ، ظرفیت ذخیره سازی است . جایی که تبلتها از ظرفیتهایی بین 16 تا 128 گیگابایت را پشتیبانی  می کنند در حالی که  به طور میانگین لپ تاپها حدود 500 گیگابایت  فضای ذخیره سازی دارند.اما این همه مساله نیست ، مقایسه فضای ذخیره سازی حالا دیگر یکی از مزایا محسوب نمی شود. زیرا به لحاظ فنآوری ، فنآوری ساخت هارد دیسکهایی که در لپ تاپ ها استفاده می شوند ، یک فنآوری قدیمی است. در حالی که فنآوری ساخت فضای ذخیره سازی در تبلت ها عموما مبتنی بر حافظه های FLASH يا SSD است که هنوز حافظه هایی گرانقیمت محسوب می شوند. از این رو تولیدکنندگان تبلتها اقدام به کاهش فضای ذخیره سازی (برای به تعادل  رساندن قیمت محصول) می کنند. با وجود راهکارهایی برای اضافه کردن فضاهای ذخیره سازی خارجی (مانند هاردهای External) بر روی تبلتها ، هنوز این PC ها هستند که در این زمینه از تبلتها جلوتر هستند. شما می توانید به راحتی با استفاده از گجتها (مانند درایوهای Blue-Ray و کارتهای حافظه فلش) و فنآوری های جدید (مانند USB 3) ، نیاز بیش از اندازه خود را در لپ تاپها پوشش دهید.

 اما این یک طرف قضیه است.فراموش نكنيد كه انقلابي در زمينه Tablet ها به وقوع پيوسته است. به لطف گسترش شبكه  هاي نسل 3 و4 تلفنهاي همراه و بالارفتن پهناي باند ارتباطي كاربران و همچنين با ارائه سرويسهاي ذخيره سازي مبتني بر Cloud (مانند Google Drive  ،Microsoft SkyDrive و DropBox و….)  كاربران امروزه نياز كمتري به ابزارهاي ذخيره سازي جانبي دارند. اين اتفاق بسيار خوبي براي كاربران تبلتها  بوده است.

اگر بخواهیم با مفهوم سنتی به کلیه موضوعات مرتبط با IT نگاه کنیم ، عدم وجود عناصری مانند ماوس و کیبورد در تبلتها و استفاده از صفحات لمسی به عنوان راهکاری برای تعامل با کاربر ، به نقطه ضعف بزرگی برای تبلتها تبدیل می شود. اما این همه موضوع نیست. به موازات پیشرفت های حاصله در سخت افزار ، نرم افزارها نیز پیشرفت نموده اند. چه بسا اگر می خواستیم از همان رابط های کاربری که در لپ تاپها مورد استفاده قرار می دادیم ، در تبلتها نیز استفاده کنیم ، احتمالا الآن تبلت به یکی از ابزارهایی که بايد به فراموشی سپرده می شدند ، تبدیل شده بود. خوشبختانه دانش نرم افزار (پا به پای سخت افزار) در بازآفرینی مفهوم تبلت حرکت نموده است. تا جایی که حتی رویکرد تولید سیستم عاملها (به عنوان اصلی ترین نرم افزار دنیای IT) بر مبنای هر دو مفهوم تبلت و PC مورد بازنگری قرار گرفته است. به عنوان نمونه تولید Windows 8 و Windows Phone 8 با تمرکز بر ایجاد یک رابط کاربری یکپارچه برای محیطهای گوناگون ساخته شده اند.

اگر نياز به كارها و پردازشهاي سنگين داريد و يا نياز به فضاهاي ذخيره سازي بزرگ داريد، هيچ جايگزيني براي لپ تاپتان وجود ندارد. در مقابل سهولت در استفاده و دسترسي آسان نقطه قوت تبلتهاست. با شرايط امروز ، اين نيازهاي شماست كه تعيين مي كند برنده اين نبرد چه كسي باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 12 =

درخواست دمو