loading

پارتیشنینگ: راهکاری برای پایگاه های داده بزرگ

نویسنده: mohammad
آبان ۲۵, ۱۴۰۰
3
مقدمه

افزایش حجم اطلاعات در پایگاه داده، می‌‌‌تواند باعث کندی در اجرای کوئری‌‌‌ها و کندی در فرآیند پشتیبان‌‌‌گیری شود. این کندی می‌‌‌تواند در مقیاس‌‌‌های متفاوت، هزینه‌‌‌های متعددی را به یک مجموعه تحمیل کند. از طرفی، بدیهی است که ما نمی‌‌‌توانیم از افزایش حجم اطلاعات جلوگیری کنیم و صرفاً باید به فکر راهکاری برای مدیریت اطلاعات خود […]

فهرست مطالب
فهرست مطالب
پارتیشنینگ: راهکاری برای پایگاه های داده بزرگ - برید

افزایش حجم اطلاعات در پایگاه داده، می‌‌‌تواند باعث کندی در اجرای کوئری‌‌‌ها و کندی در فرآیند پشتیبان‌‌‌گیری شود.
این کندی می‌‌‌تواند در مقیاس‌‌‌های متفاوت، هزینه‌‌‌های متعددی را به یک مجموعه تحمیل کند. از طرفی، بدیهی است که ما نمی‌‌‌توانیم از افزایش حجم اطلاعات جلوگیری کنیم و صرفاً باید به فکر راهکاری برای مدیریت اطلاعات خود باشیم. برای مدیریت بهینۀ اطلاعات و جلوگیری از کندی سیستم، استفاده از راهکار پارتیشنینگ بهترین پیشنهاد است.
پارتیشنینگ مزایای متعددی دارد و بالاخص برای «پایگاه‌‌‌ داده»های بزرگ به شدّت راهکار کارآمد و مقرون‌‌‌به‌‌‌صرفه‌‌‌ای به حساب می‌‌‌آید. اصلی‌‌‌ترین مزیّت‌‌‌های پارتیشنینگ شامل موارد زیر می‌‌‌شود:

  1. رفع کندی در گزارش‌‌‌گیری‌‌‌ها از طریق محدود کردن بازۀ گزارش‌گیری
  2. مکان جداسازی اطلاعات و ذخیره‌‌‌سازی در دیسک‌‌‌های متعدد و در انواع متفاوت دیسک
  3. افزایش سرعت پشتیبان‌‌‌گیری به دو دلیل اتفاق می‌افتد که یکی از آنها افزایش کانال‌های بکاپ‌گیری است و دیگری کاهش حجم نسخۀ پشتیبان.
  4. افزایش سرعتِ خواندن اطلاعات در هنگام انجام عملیات Export
  5. کاهش حجم نسخه پشتیبان، با امکان Read Only کردن بخشی از اطلاعات(غیرقابل‌‌‌ویرایش کردن آنها) و خارج کردن آن از چرخۀ پشتیبان‌‌‌گیری که منجر به افزایش چشمگیر سرعت بکاپ‌‌‌گیری نیز می‌‌‌شود.
دانلود