سیستم منابع انسانی

ارزشیابی

مأموریت سیستم ارزشیابی، سنجش و ارزش‌گذاری سالانۀ عملکرد مدیران و کارمندان است و مبنای پیاده‌سازی و اجرای آن، بخشنامه‌ای است که در سال ۱۳۹۶ از سوی سازمان اداری استخدامی ابلاغ شده است.

راهکار یکپارچه پرگار

طبق تعریفی که در این بخشنامه آمده است، ارزشیابی عملکرد یکی از زیرنظام‌های مدیریت عملکرد است که به‌منظور سنجش و ارزش‌گذاری سالانۀ عملکرد مدیران و کارمندان، با استفاده از روش‌ها و ابزارهای لازم با نگاه به گذشته و قضاوت در مورد میزان تحقق برنامه‌های مورد توافق بین ارزشیابی‌شونده و مقام مسئول، انجام می‌گیرد.

ویژگی‌های سیستم ارزشیابی پرگار:

شخصی‌سازی تعاریف دوره‌ها و انواع ارزشیابی:

نرم‌افزار ارزشیابی پرگار به شما کمک می‌کند که با استانداردهای مدنظرتان، دوره‌های ارزشیابی و انواع ارزشیابی را تعریف کنید؛ دوره‌های ارزشیابی می‌توانند به صورت ماهانه، فصلی و حتی سالانه تعریف شوند و نوع ارزشیابی نیز بسته به اشخاص و گروه‌هایی که قرار است مورد ارزشیابی قرار بگیرند قابل تعریف هستند.

تعریف مجزای عوامل عمومی و اختصاصی:

با پرگار به سادگی می‌توانید عوامل عمومی و عوامل اختصاصی را به صورت مجزا تعریف کنید و این امر باعث می‌شود که با دقت بیشتری بتوانید محورها، معیارها و شاخص‌های ارزشیابی را تعریف کنید. عوامل عمومی، مستقل از توافق مدیر و کارمند تعریف می‌شوند و شامل تمامی کارکنان سازمان هستند. اما عوامل اختصاصی، به آن دسته از توافقاتی گفته می‌شود که بین مدیر و کارمند صورت می‌گیرد.

محورهای ارزشیابی و فایدۀ آنها برای مدیران سازمان:

با توجه به تفاوت عملکرد و ماهیت عملکرد مدیران و کارمندان، در سیستم پرگار دو فرم مجزا برای سنجش و ارزشیابی عملکرد وجود دارد و ارزشیابی هردو شامل معیارها و شاخص‌های منحصربه‌فردی‌ست؛ با این تفاوت که برای مدیران، محورهای ارزشیابی نیز مشخص شده است که بتوانند استراتژی‌های مدنظر سازمان را در لایه‌ای بالاتر دسته‌بندی و هماهنگ کنند.

تأثیرگذاری بر اساس نتایج ارزشیابی:

شما می‌توانید نمره‌هایی که به هریک از کارکنان تعلق می‌گیرد را در پرگار نگهداری کنید و بسته به صلاحدید و روندهای سازمان خود، ترتیبی اتخاد کنید که این نمره‌ها با ضرایب و الگوریتم‌های متفاوت در سایر سیستم‌ها مورد استفاده قرار بگیرند. استفاده‌هایی مانند تأثیر در حقوق کارکنان، تأثیر در مزایای اعطایی به آن‌ها.

گام‌های اجرای ارزشیابی در سیستم ارزشیابی پرگار به‌صورت زیر است:

۱-ثبت ارزشیابی
۲-ایجاد فرم اولیه
۳-آغاز توافق عوامل اختصاصی
۴-اتمام توافق عوامل اختصاصی
۵-ایجاد عوامل عمومی
۶-آغاز ارزشیابی
۷- اتمام ارزشیابی
  • در هر مرحله فرم‌های خاصی وجود دارد و سوابق تکمیل فرم‌ها نیز در سیستم نگهداری می‌شود.
  • برای دسترسی بهتر، تمام فرم‌هایی که باید توسط کارکنان تکمیل شود، در کارتابل منابع انسانی هر شخص قابل مشاهده و تکمیل است.
  • تمامی نتایج برای دوره‌های ارزشیابی متفاوت به صورت تفکیک شده و منظم قابل مشاهده است.

سوالات رایج

پاسخ سوالات رایج را در این بخش مطالعه کنید.

دریافت گزارش از اطلاعات موجود در سیستم ارزشیابی پرگار به چه شکل صورت می‌گیرد؟

امکان دریافت گزارش از تمامی اطلاعاتی که در این سیستم ثبت می‌شوند وجود دارد. با گزارش‌ساز پویای پرگار می‌توانید از جامع‌ترین تا جزئی‌ترین اطلاعات را در قالب گزارش‌های متنوع از سیستم دریافت کنید.

برای کار با سیستم ارزشیابی پرگار، به چه میزان آموزش نیاز داریم؟

از آنجایی که سیستم‌های پرگار کاربرپسند طراحی شده‌اند، کار کردن با آنها بسیار ساده است و صرفاً با یک آموزش عمومی و ساده، قادر به استفاده از آنها خواهید بود.
مدت‌زمان آموزش نیز، به تعداد افرادی که قرار است از سیستم استفاده کنند و میزان دسترسی‌های هرکدام بستگی دارد.

آیا می‌توانیم سیستم ارزشیابی را به سایر سیستم‌های سازمان متصل کنیم؟

بله. بسته به اینکه چه نوع اتصالی مدنظرتان باشد، قابلیت برقراری ارتباط Web Service در نرم‌افزار پرگار وجود دارد و تا آنجایی که به شرکت برید و محصول پرگار مربوط می‌شود، هیچ مانعی برای ایجاد ارتباط وب‌سرویس وجود ندارد.

ارائه راهکارهای متنوع، خاص و متناسب برای شما