راهکار ابری پرگار

چالش ها و مسائل تامین و نگهداری زیرساخت های سخت افزاری در شرایط خاص اقتصادی کشور، همزمان با توسعه و رشد فناوری رایانش ابری، سازمان های بسیاری به سمت استفاده از این فناوری سوق داده است.

رشد چشم­گیر هزینه­‌های تامین و نگهداری تجهیزات و زیرساخت­‌های سخت‌­افزاری جهت حفظ پایداری و کارایی سیستم از یک طرف و از طرفی نگهداری زیرساخت‌­های سخت افزاری، بروزرسانی سیستم‌­عامل و کنترل مباحث ایمنی و امینت، هزینه نیروی انسانی زیادی را به سازمان‌­ها تحمیل نموده و مسئولیت های حوزه فناوری اطلاعات سازمان ها را پیچیده و پرهزینه نموده است.

Cloude Servers

از این رو راهکار جامع و یکپارچه پرگار به عنوان آخرین دستاورد برید سامانه نوین در محصولات سازمانی، از ابتدا بر بستر رایانش ابری طراحی و ارائه گردیده است.

این راهکار به سازمان شما این امکان را می دهد که بدون خرید امتیاز نرم افزار و بدون هزینه های سنگین تامین و نگهداری زیرساخت‌های سخت افزاری صرفا با اجاره یا هزینه ای اشتراک متناسب با شرایط و نیاز سازمان خود محصول نرم افزاری خود را انتخاب و استفاده نمایید.

شما با در اختیار داشتن امکان اتصال به اینترنت در هر کجا و هر زمان می توانید از مجموعه سیستم های پرگار در بستری امن و پایدار بدون نگرانی از حفظ ایمنی اطلاعات با کارایی و سرعت مناسب استفاده نمایید.

ارائه یک سیستم بر روی سرورها و فضاهای اینترنتی به معنای رایانش ابری نیست …

آن چیزی که باعث خواهد شد تا هزینه‌­های راه­‌اندازی و نگهداری سیستم های مبتنی بر رایانش ابری را کاهش دهد، استفاده از منابع و فضاهای اشتراکی است. و این بدون بهره­‌گیری از معماری مناسب در نرم افزار و بهره­‌گیری از تکنیک­‌های طراحی در این حوزه و استفاده از فناور‌‌‌ی‌­های مناسب حاصل نخواهد شد. به عنوان مثال نحوه بروزرسانی و اعمال نگارش­های میانی یکی از تمایزهای سیستم های مبتنی بر رایانش ابری و سیستم‌های تحت وب سنتی است به طوری که در سیستم‌­های رایانش ابری ارتقاء سیستم به صورت عمومی برای کل مشتریان و یا بخش مهمی از آن­ها به صورت یکپارچه خواهد بود تا باعث کاهش چشمگیر در هزینه های نگهداری سیستم شود.

Support

درست است که سیستم‌های تحت وب تحت شرایطی دسترسی از هر مکان و هر زمان فراهم می­کنند اما به این معنا نیست که در بهره­‌گیری از منابع مشترک بهینه عمل نمایند. حتی اینکه سیستم‌­های تحت وب بر روی سخت افزارها، سیستم عامل‌­ها و مرورگرهای مختلف قابل دسترس باشند خود یک چالش جدی دیگری است.

نکته حائز اهمیت دیگر این است که باتوجه به محدودیت های پهنای باند، این سیستم­‌ها بایستی بر اساس کمترین میزان بهره­‌گیری از پهنای باند، بهینه شده باشند. بدین جهت ممکن است سیستم­‌های سنتی تحت وب بر بستر شبکه­‌های داخلی از کارایی مناسبی برخوردار باشند اما در فضای شبکه‌­های ملی و یا اینترنت دچار افت کارایی و سرعت شوند.

چرا راهکار ابری پرگار؟

ما در راهکار جامع و یکپارچه ابری پرگار مهم ترین مولفه های یک سیستم جامع ابری را در نظر گرفته ایم:

پشتیبانی از تمامی مرورگرهای استاندارد

استفاده پرگار از مولفه ها و روشهای استاندارد در سمت کلاینت‌های تحت وب باعث شده تا پرگار تمامی مرورگر های استاندارد را پشتیبانی نماید. علیرغم استانداردهای متعدد وب، برخی از مرورگر ها روش هایی خاص برای نمایش صفحات تحت وب در نظر می گیرند که باعث رفتاری متفاوت از سایر مرورگر ها می‌گردد. راه‌حل‌های متعددی در چارچوب پرگار در نظر گرفته شده است تا این مسائل به بهترین شکل ممکن مرتفع گردند. مرورگر های مرسوم از قبیل Chrome ، Firefox ،  Opera ، Internet Explorer و Safari از جمله مرورگر هایی هستند که پرگار از انها پشتیبانی می‌کند.

واسط کاربری تطبیق پذیر

با توجه به استفاده روز افزون از بستر وب با Device های مختلف مانند تبلت و گوشی‌های هوشمند، مسئله اندازه نمایشگر در صفحات وب یکی از پرچالش‌ترین مسائل در واسط کاربری شده است. استفاده از Bootstrap این امکان را به صفحات طراحی شده می‌دهد تا در اندازه های مختلف نمایشگر خود را تطبیق دهند. چارچوب پرگار با استفاده از مولفه متن باز و استاندارد Bootstrap این مسئله را تا حد مطلوبی برطرف نموده است.

عدم تغییر تنظیمات امنیتی مرورگر

یکی از مهمترین راهبرد های تولید محصولات پرگار در سمت وب ، عدم نیاز به تغییر تنظیمات مرورگر است . محصولات تولید شده با چارچوب پرگار نیازی به تغییرات تنظیمات، بخصوص تنظیمات امنیتی مرورگر که برای کلاینت و سیستم عامل آن بسیار آسیب رسان و خطرناک است ندارند. این مسئله علاوه بر امنیت بالا ، نصب و راه اندازی محصولات پرگار را بسیار سهل و ساده می کند.

در راهکار ابری پرگار راهکارهای متنوع و مختلف جهت حفظ و صیانت از اطلاعات مشتریان به ترتیب ذیل اندیشیده شده است:

  • راه اندازی مکانیزم های پیشرفته پشتیبان­‌گیری (Backup)
  • استفاده از آنتی ویروس­‌های حرفه­­‌ای و بروز
  • فعالسازی مکانیزم­‌های پیشگیری از باج افزار
  • استفاده از دیواره های آتش (Firewall)

برای حداکثرپایداری سیستم در راهکار ابری پرگار، مکانیزم توزیع بار در سطح سرویس دهنده های وب (ARR: Application Request Routing) راه اندازی گردیده است و در صورت بروز اختلال و مشکل در سرور اصلی، کاربر بدون اطلاع از پشت صحنه، به سرور دیگری هدایت می شود.

اخذ گواهی امنیت از مراکز امنیتی معتبر مانند افتا و سازمان پدافند غیرعامل مهر تایید بر امنیت بالای راهکار جامع پرگار است.

علاوه بر این مجموعه سیستم های پرگار از سطوح مختلف استاندارد بین المللی OWASP پشتیبانی می کند.

در همین راستا بمنظور افزایش ضریب امنیت سیستم در حوزه های مختلف تدابیر و راهکارهایی به ترتیب ذیل اندیشیده شده است:

  • راه اندازی مکانیزم های احراز هویت پیشرفته (توکن سخت افزاری و مکانیزم رمز یکبار مصرف)
  • راه‌­اندازی پروتکل Https و امن­‌سازی داده ها
  • امن­‌سازی ارتباط بین سرویس­‌دهنده‌­ها